Skandalistka Anais Nin

Anais Nin opublikowała wiele książek, w tym skandalizujący dziennik, niezwykle szczery i prowokacyjny. Była kochanką wspaniałego pisarza, Henry Millera i jego żony, June. Weszła w erotyczną relację z własnym ojcem. Skandal, obraza moralności i szczerość.

Anais Nin, autor fotografii nieznany, ok. 1920 roku


Co jednak jest fascynującego w kobiecie, która pisała erotyczne opowiadania i powieści, a jej dziennik, pisany przez ponad sześćdziesiąt lat wciąż zawstydza? Była feministką. Była świadomą swojej kobiecości i siły osobą, której słowa były równie odważne, co czyny. Była konsekwentna, a tej właśnie cechy w dzisiejszej działalności społecznej często brakuje. Nie, nie mówię, że Nin była społecznicą, bo jej powołaniem nie była działalność społeczna. Nie miała też raczej misji zbawiania świata, a jej działania często lawirowały na granicy moralności lub ją przekraczały. Jej słowa nie były tylko literacką fikcją; śmiało mówiła o erotyzmie, ale też śmiało sobie poczynała w życiu. A były lata trzydzieste XX wieku...

Anais Nin przyszła na świat 21 lutego 1903 roku w Neuilly-sur-Seine niedaleko Paryża jako Angela Anaïs Juana Antolina Rosa Edelmira Nin y Culmell. Jej ojciec był kubańskim pianistą, a matka śpiewaczką z klasycznym wykształceniem. W 1923 roku wyszła za mąż po raz pierwszy za Hugh Parkera Guilera, bankiera i artystę. Para wiele lat spędziła w Paryżu, gdzie Hugh zajmował się bankowością, a Anais zaczęła pisać. Anais, która uczęszczała na sesje psychoanalizy od 1932 roku, uczestniczyła też w wykładach Rene Allendy'ego, a później Otto Ranka. Obaj byli prawdopodobnie jej kochankami. Rene zajmował się psychoanalizą i homeopatią, a Rank był psychoanalitykiem i wykładowcą.

Anais Nin w Nowym Jorku, fotografia autorstwa Elsy Dorfman, 1970 rok

W Paryżu Nin poznała Henry'ego Millera. Znajomy jej męża z banku przyprowadził Millera na kolację do paryskiego domu Anais 1 grudnia 1930 roku. Małżeństwo znało Millera z opowieści jako pisarza, którego teksty zawierają dużą dozę pikanterii. Anais z pewnością była zainteresowana osobą Millera, jako że od dłuższego czasu analizował twórczość D. H. Lawrence'a, autora Kochanka Lady Chatterlay. Pisarz stał się stałym gościem w domu Anais i jej męża. Opowiadał o problemach małżeńskich, o które obwiniał biseksualizm żony, June. Dla Anais June stała się postacią pożądaną, tajemniczą, na pewno nie taką, jaką przedstawiał ją Henry. June była podobno zjawiskowo piękna i kiedy w końcu odwiedziła Anais i Hugh, ci nie mogli oderwać od niej wzroku. Kiedy June i Henry wyjechali do Nowego Jorku, Anais najpierw obdarowała June prezentami, a później korespondowała z pisarzem, przesyłała mu pieniądze, a kiedy wrócił do Paryża, natychmiast zaczęli się spotykać. Wkrótce zostali kochankami, a Anais pisała do June miłosne listy o swoich pragnieniach i namiętnościach.

Henry Miller, fotografia autorstwa Carla Van Vechten, 1940 rok

Anain Nin kochała jednocześnie kilka osób i kilku osób pożądała. Miała początkowo dylematy moralne dotyczące dwóch mężczyzn, seksualnie obecnych w jej życiu. Dlatego rozpoczęła sesje psychoanalizy u freudysty, Rene Allendy'ego. Psychoanalityk wykazał, że genezą jej problemów są relacje z ojcem we wczesnym dzieciństwie. Ojciec Anais, który zdradzał żonę, wmawiał córce, że jest brzydka, a mimo to namawiał ją na pozowanie do zdjęć nago. To on i jego relacje z córką miały być powodem jej romansów ze starszymi mężczyznami, co miało rekompensować brak dzieciństwa. Pomimo wskazówek Allendy'ego, Anais nie zakończyła znajomości z Millerem. Miewała różne doświadczenia seksualne, sypiała naraz z trzema mężczyznami (mężem, Millerem i kuzynem Eduardo), wchodziła w lesbijskie relacje nie tylko z June. Wszyscy jej kochankowie wierzyli, że są jedyni w jej życiu. Taki stan rzeczy utrzymywała przez dłuższy czas.

June Miller, fotografia autorstwa Brassai, 1933 rok


W 1933 roku do Paryża przyjechał jej ojciec. Anais weszła w kazirodczy romans i zaszła w ciążę, ale w dzienniku zapisała, że to dziecko Millera. W piątym miesiącu dokonała aborcji.

W 1934 roku Anais wraz z mężem wyjechała do Nowego Jorku. Przetrwali tam wojnę. Otto Rank, który także przeniósł się do Ameryki, zaprosił Anais do swojego apartamentu. Pisarka z nim zamieszkała i sama zajęła się psychoanalizą.

Kiedy idąc na przyjęcie na Manhattanie w 1947 roku, w windzie poznała aktora, Ruperta Pole'a, nawiązała z nim bliską relację, a dziesięć lat później wyszła za niego za mąż. Należy zaznaczyć, że nigdy nie rozwiodła się ze swoim pierwszym mężem, Guilerem. Guiler opuścił Manhattan nie wiedząc o małżeństwie swojej żony, a Anais z kochankiem przeniosła się do Kalifornii. Biografka Anais Nin twierdziła, że Guiler wolał nie wiedzieć o tym, co robi jego żona, ale miał świadomość tego, że zawarła ona nielegalny związek.
Drugie małżeństwo zostało anulowane w 1966 roku, jednak Anais i Rupert żyli ze sobą jak małżeństwo do jej śmierci. Anais Nin zmarła w 1977 roku, jej mąż Guiler w 1985, Henry Miller w 1987. Rupert Pole zmarł w 2006 roku, będąc wcześniej zarządcą spuścizny literackiej Anais. Oryginały książek i pamiętników Nin są dzisiaj przechowywane w bibliotece UCLA.

W latach sześćdziesiątych XX wieku Nin i Miller stali się ikonami rewolucji seksualnej w Ameryce. Pierwszy tom jej dzienników wydany w 1966 roku stał się wielką sensacją. Pisarka była pierwszą kobietą w Ameryce, która tak otwarcie zajmowała się erotyką. Na jej twórczość miały wpływ książki przeczytane we wczesnej młodości, głównie literatura francuska, zaś później Anais wyraźnie inspirowała się Marcelem Proustem, Arturem Rimbaud, czy Jeanem Cocteau. Poza Dziennikami warto przeczytać Małe ptaszki, Delta Wenus, czy Szpieg w domu miłości.
Ruchy feministyczne i ich działaczki w Ameryce dostrzegły twórczość Anais, co spowodowało, że była ona zapraszana na odczyty uniwersyteckie oraz honorowana wieloma nagrodami, między innymi otrzymała honorowy doktorat Philadelfia College of Art.

Po śmierci ciało Anais skremowano a prochy rozrzucono nad Zatoką Syren w Santa Monica.



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty