Aukcja Mistrzów Malarstwa i Rzeźby w Sotheby's

Kolejna (zobacz poprzednie aukcje) aukcja w ramach nowojorskiego Master Week to dzieła pochodzące w dużej mierze z Berger Collection Educational Trust*. Sotheby;s proponuje sporo brytyjskich portretów i scen morskich, ale moją uwagę zwracają inne obrazy, a także historie przedstawiane na ceramice.

Zapraszam do bardzo pobieżnego przeglądu oferowanych dzieł. Pobieżnego, bo obiekty są tak ciekawe, że niektóre z nich pozostawiłam do dalszych studiów.

Zacznijmy od Alessandra Allori. Mam szczególny sentyment do tego artysty, bo jedno z jego dzieł, prawdopodobnie przedstawiające młodą Katarzynę Medycejską znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku i było prezentowane na wystawie Virtus et splendor. Sztuka w życiu Włochów XIV-XVII w. w 2014 roku.

Wracając do obrazów oferowanych na aukcji, jeden z portretów pędzla Alessandra Allori to Portret dżentelmena z owalną ramą z estymacją od 70 tysięcy do 90 tysięcy dolarów. Realistyczne malarstwo dobrego portrecisty. Surowość wnętrza i skromna paleta barw podkreślają jeszcze bogaty ubiór mężczyzny. Malarz ukazał wiele odcieni czerni w zależności od światła padającego na tkaninę. Piękne malarstwo.
http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2017/master-paintings-sculpture-day-sale-n09602/lot.128.html
Ze studia Alessandra Allori pochodzi portret kobiety z estymacją od 60 tysięcy do 80 tysięcy dolarów. To wizerunek kobiety o pięknych rudych włosach, porcelanowej cerze, w bogatym stroju florenckiej patrycjuszki. Biała chusteczka w dłoni symbolizuje czystość. Zarówno suknia, jak włosy kobiety są bogato zdobione klejnotami. W uszach i na szyi - wspaniałe perły. Sportretowaną damą jest niemal na pewno córka Kosmy I Medyceusza i jego drugiej żony, Camilli Martelli. W jaki sposób specjaliści dotarli do tej informacji, krótko opisano w nocie katalogowej, którą po przetłumaczeniu warto rozszerzyć o dodatkowe informacje, podobnie, jak przypuszczenie, że na wyżej opisywanym portrecie widnieje Katarzyna Medycejska. Sama historia badania pochodzenia obrazu i przedstawionej na nim osoby jest fascynująca.
http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2017/master-paintings-sculpture-day-sale-n09602/lot.120.html

Malowidło na desce ze studia Botticellego Madonna z Dzieciątkiem i młodym Janem Chrzcicielem z szacunkową ceną od 120 tysięcy do 160 tysięcy dolarów to tondo powielające kompozycję samego Botticellego, obrazu ze zbiorów muzeum w Bostonie. Ten obraz posłużył jako wzór jeszcze dwóm tondom, które wyszły z warsztatu mistrza: jedno znajduje się w prywatnej kolekcji i było prezentowane na wystawie w Victoria and Albert Museum w 2016 roku, zaś drugie zostało sprzedane na aukcji Sotheby's w 1994 roku.
Oferowane tondo posiada kilka cech pożądanych dla wielbicieli Botticellego: charakterystyczną linearność, elegancję postaci Marii, czy efemeryczność sceny.
http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2017/master-paintings-sculpture-day-sale-n09602/lot.123.html

Szkołę toskańską na aukcji reprezentuje także tondo Madonna z Dzieciątkiem, świętym Hieronimem i świętym Franciszkiem z końca XV wieku. Szacowana cena sprzedaży pomiędzy 150 tysięcy a 200 tysięcy dolarów. Mały Jezus ma naszyjnik i bransoletkę z korali - symbolizującego krew, ale także stosowanego jako talizman. Wierzono, na przykład, że sztućce wykończone koralem chronią przed trucizną w jedzeniu. Kompozycja malowidła jest otwarta, co symbolizowało wieczność i religijność. Z tego powodu kształt tonda był stosowany głównie dla obrazów dewocyjnych i przeznaczonych do kościołów.
http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2017/master-paintings-sculpture-day-sale-n09602/lot.115.html

Szczególnie wzruszają mnie sceny Zwiastowania Marii Pannie, tak więc i tutaj zatrzymałam się przy obrazie z kręgu Rogiera van der Weydena. To olej na desce z estymacją od 40 tysięcy do 60 tysięcy dolarów pochodzący z prywatnej kolekcji we Francji. Obraz został poddany wielu badaniom, włącznie z próbą datowania dendrochronologicznego. To metoda pozwalająca ustalić datę z dokładnością do roku, a czasem nawet sezonu. Obraz powstał zatem najwcześniej w 1452 roku. To pełne symboliki dzieło w klasycznym ujęciu postaci. Zostawiam sobie ten obraz do dalszego opracowania.
http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2017/master-paintings-sculpture-day-sale-n09602/lot.103.html

No i jeszcze na koniec popatrzcie na piękność sportretowaną przez anonimowego florenckiego malarza na początku XVII wieku:
http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2017/master-paintings-sculpture-day-sale-n09602/lot.206.html

Master Paintings & Sculpture Day Sale
Sotheby's Nowy Jork
27 stycznia 2017 roku o godz. 10:00 (godz. 16:00 w Polsce)

* Berger Collection - kolekcja, którą w 1996 roku zapoczątkowali William M.B. Berger i jego żona Bernadette Johnson Berger.

Komentarze

Popularne posty