Kalendarium wydarzeń kulturalnych od 7 do 13 lutego

Galerie po kolei:
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Oliwski Ratusz Kultury i Galeria Nowy Warzywniak 
Muzeum Narodowe Pałac Opatów
Galeria Sztuka Wyboru 
Galeria ŻAK 
Gdańska Galeria Miejska 
Republika Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej
Muzeum Morskie w Gdańsku

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Pl. Zdrojowy 2


Wystawa Graboski Arti Fuksy 2000-2020 do 1 marca 2020 roku. Więcej w linku poniżej, byłam na wernisażu, podczas którego artysta przy współudziale studentów z ASP wykonał wprowadzający do wystawy performance. Prace przedstawiono w formie zdjęć z wybranych działań, pod nimi ekrany z zapętlonymi filmami z kolejnych. W oddzielnej sali na dużym ekranie wyświetlane są stale filmy, z których w głównej sali pokazano tylko zdjęcia. Pojawiło mi się pytanie o potrzebę poznania siebie u artysty, nie wiem, czy rozumiem jego działania przekraczania granic ciała. Czy to w ogóle jest przekraczanie i na ile jest to komfortowe lub nie. Albo może jest niekomfortowe, ale o to chodzi, żeby przestać szukać komfortu, a wówczas można się pośmiać, z siebie najbardziej. Bardzo indywidualny odbiór, ale w moich zainteresowaniach ciałem i wielozmysłowością ważne doświadczenie. W każdym razie siedziałam prawie godzinę i oglądałam filmy z zarejestrowanych performance'ów i myślałam. Doszłam do kolejnego pytania w swoich badaniach: czy ciało mnie chroni, czy odsłania?https://www.facebook.com/events/516778429045044/



Wystawa "Knaf's Not Dead", wernisaż 30 stycznia o godz. 19:30, kurator Cezary Pieczyński, współpraca Galeria Piekary do 8 marca 2020 roku. Nie byłam jeszcze, chętnie pójdę, jak uda mi się wydostać spod sterty książek i wydarzeń bieżących.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 Gdańsk, ul. Jaskółcza 1, Łaźnia 2 Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 i 2 na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie, "Bez granic", wystawa do 16 lutego 2020 roku. Więcej o wystawie w linku poniżej, jeszcze nie byłam, ale zachęcam, dzielcie się uwagami. Kuratorem jest Ryszard W. Kluszczyński.


Oliwski Ratusz Kultury w Gdańsku-Oliwie, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Wystawa prac Ewy Czerwińskiej-Romanowskiej "Antropolis" do 24 lutego 2020 roku, wernisaż 30 stycznia o godz. 19:00.  Wystawa jest refleksją na temat problemów mieszkańców dużych miast. Wystawa w sali koncertowej ratusza, tkanka miejska przefiltrowana nie tylko przez wrażliwość artystki, ale też przez użyte media.
Autorka o swoich pracach:
"Cykl prac Antropolis, to rozważania na temat dylematów mieszkańców metropolii, konfrontujących się ze złożonością współczesnej rzeczywistości, nieustannie definiujących i redefiniujących swą tożsamość, coraz częściej bezradnych i bezbronnych wobec własnego tworu. Procesy zachodzące we współczesnej kulturze rozciągają przestrzeń komunikacji, a zagadnienie granic wolności zdaje się być wciąż nierozwiązywalne. W chaosie i hałasie wielkich miast, w nieustannym dialogu z szumem świata przekształcają się płaszczyzny obserwacji, pomnaża się potęga konsumpcji, imitacji oraz iluzji. Świat wirtualny przynosi nowe postrzeganie zjawisk i własnego indywidualnego bytu, kształtuje wcześniej nieznane pojęcia i nowe wzorce. Nawarstwianie się myśli oraz przenikanie się wielorakich działań w przestrzeni i czasie tworzy dla pokoleń nową wartość. Zmienność idei i natury miast powoduje, że kształt ich nigdy nie daje się ująć ostatecznie".

Wystawa ceramiki Katarzyny Wolskiej do 15 marca 2020 roku. Więcej w linku, ale byłam na wernisażu, rozmawiałam z artystką i notatki czekają na swoją kolej. Prawdopodobnie w sobotę będzie recenzja z wystawy.

Wystawa malarstwa Pawła Wyborskiego, wernisaż 7 lutego o godz. 19:00, wystawa do 10 marca. Więcej w linku poniżej, będę tam, przybywajcie.

Wystawa fotografii Michała Prykaszczyka, wernisaż 7 lutego o godz. 19:00 (tak, tak, to podwójny wernisaż w Ratuszu), także będę ;) Wystawa potrwa do 10 marca.


Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej w Oliwie

Do 23 lutego trwa wystawa siedmiu dzieł Mariana Mokwy, zakupionych do zbiorów muzealnych z kolekcji sopockiego Grand Hotelu. Co wybieram? "Las pomorski" i "Osadę rybacką pod Łebą" z lat 50-60 XX wieku. Warto zobaczyć, bo po wystawie dzieła trafią do magazynu w oczekiwaniu na nową ekspozycję. 

Pozostałe galerie muzeum wypełniają nowe nabytki sztuki współczesnej. Byłam już dwa razy i wstyd, że jeszcze Wam nic nie napisałam. Ale napiszę, bo kilka dzieł porusza do kości, do nerwów, niektóre rozbawiają, by po chwili kazać westchnąć. Podam tylko kilka haseł, bo godzina późna: Sąd Ostateczny, korona cierniowa, za dużo koni, jestem z Gdańska, będę jadł twój umysł, cykl reprodukcje, drzwi bez imienia, posłowie. Jeśli ktoś chce się ze mną wybrać, posłuchać, o czym dla mnie jest "Nowe spojrzenie" w muzeum, zapraszam.

Galeria Sztuka Wyboru we Wrzeszczu, ul. Słowackiego 19

Wystawa malarstwa Małgorzaty Limon "Różne odcienie kobiecości" do 19 lutego 2020 roku. Sztuka Wyboru konsekwentnie stawia na kobiecość.


Klub ŻAK Gdańsk Strzyża, ul. Grunwaldzka 195

Wystawa prac Magdaleny Peli "Żeby coś usłyszeć trzeba samemu zamilknąć" do 1 marca 2020 roku. Inspiracją artystki stał się cytat z książki Jolanty Brach-Czainy "Szczeliny istnienia":
„Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach”.
Opowiem swoimi słowami o wystawie po dzisiejszym wernisażu o godz. 19:00


Byłam na wernisażu, ciekawie słuchało się Magdy i jej opowieści o pracy artystki z fragmentami wspomnień ze studiów, na przykład dotyczącymi dużej płachty z pozszywanych szablonów. To praca, która we fragmentach była gromadzona przez lata i Magda, wspólnie z kuratorką, Agatą wpadły na pomysł, by wykorzystać te kawałki, pozszywać je, połączyć i zaprezentować na obecnej wystawie. Najmocniejsze w wymowie dzieło, to tondo wyhaftowane przez artystkę w zdania - bliznowce, słowa, które zraniły osoby z jej otoczenia i które są nadal noszone w ich głowach, sercach, ciągle bolą, nie chcą się zagoić. Warto się przyjrzeć temu pozornie niespójnemu ciągowi znaków i zdań, wyczytać słowa, które wciąż niszczą codzienność innych. Artystka wyhaftowała je na płótnie w następujących po sobie wersach, miesiącami z nimi była, wbijała igłę, raniła palce. Na koniec całość pokryła warstwą farby - warstwą utrwalającą. To praca o pamięci. To jest dobra, doskonała sztuka z pogranicza antropologii kultury, psychologii i historii. Mogę zrozumieć, że ktoś ma problem z poskładaniem wątków w pracach Magdy, więc dyskretnie proszę pisać na priv, pójdę z każdym z Was i wyjaśnię, wcale nie ex catedra, wyjaśnię we własnych słowach, jak uruchomić emocje, do czego sięgnąć, jak czytać tą współczesną sztukę i skąd wiedzieć, co robić w galerii ;) Gapić się i myśleć, wiadomo. Ale można też się zaśmiać, jak ja wyżej, w Muzeum Narodowym.



Gdańska Galeria Miejska, ul. Szeroka 37

Gdańska Galeria Miejska, Mariusz Kulpa, "Formy. Zbiory. Kolekcje" do 8 lutego 2020 roku.
Jedna z wystaw w GGM w ramach syklu LOGOS-BIOS, czyli analiza wątku kultury i natury. Poruszony temat interdyscyplinarności sztuki. Kuratorką jest Grażyna Tomaszewska-Sobko. 
Dobre prace, estetycznie wysmakowane, dobrze wkomponowane w przestrzeń galerii. Rozbieżność tematyczna tylko pozorna, bo mamy i religie, i mitologię, i nawiązania do innych kultur. Wszystko się łączy w formie. Organiczne formy rzeźbiarskie przemiennie z rysunkami i kolażami. Efemeryczne motyle ze skrzydłami z pociętych notatek artysty, ulotnych myśli - zatem podbicie efemerydy? Każdy motyl z wystawy piękny, szczególnie rysunkowe z tysięcy kresek, albo "odbicia" na kamieniach. Podjęte tematy nieskończoności, apokalipsy, utopii, próżności... Dobra wystawa, idźcie, jeszcze tylko dziesięć dni.
Więcej w linku:

Republika Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej

Retrospektywa malarstwa i ceramiki Elżbiety Krasińskiej Elkra RETROSPETTIVA, wystawa do 15 lutego 2020 roku.
Malarstwo na granicy światów: polskiego, włoskiego i niespodziewanie hiszpańskiego, powstałych podczas pleneru w Hiszpanii. Elżbietę vel Elisabettę znam osobiście od paru lat, podziwiam jej autorską biżuterię i niezmiennie wielkoformatowy obraz w jej salonie w sopockim mieszkaniu, który jeszcze przez ponad tydzień w GSA. 

Muzeum Morskie Gdańsk, Ołowianka 1


Wystawa "Dwa światy" fundacji "Sprawni Inaczej", do 31 marca 2020 roku. Jak tworzą niepełnosprawni i jak działa ich wyobraźnia? Tytuł "Dwa światy" można interpretować dowolnie, jak zachęca do tego kuratorka wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek.



Komentarze

Popularne posty