Kalendarium wydarzeń kulturalnych od 21 do 27 lutego 2020


Galerie po kolei:

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Akademia Sztuk Pięknych Gdańsk

Galeria Punkt GTPS 

WL4 Mleczny Piotr

Oliwski Ratusz Kultury i Galeria Nowy Warzywniak 

Muzeum Narodowe Pałac Opatów

Galeria Sztuka Wyboru 

Galeria ŻAK 

Muzeum Morskie w Gdańsku


Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Pl. Zdrojowy 2




Wystawa Graboski Arti Fuksy 2000-2020 do 1 marca 2020 roku. Więcej w linku poniżej, byłam na wernisażu, podczas którego artysta przy współudziale studentów z ASP wykonał wprowadzający do wystawy performance. Wystawa jest retrospektywą twórczości. Wszystkie prace przedstawiono w formie zdjęć z wybranych działań, pod nimi ekrany z zapętlonymi filmami z kolejnych. W oddzielnej sali na dużym ekranie wyświetlane są stale filmy, z których w głównej sali pokazano tylko zdjęcia. Pojawiło mi się pytanie o potrzebę poznania siebie u artysty, nie wiem, czy rozumiem jego działania przekraczania granic ciała. Czy to w ogóle jest przekraczanie i na ile jest to komfortowe lub nie. Albo może jest niekomfortowe, ale o to chodzi, żeby przestać szukać komfortu, a wówczas można się pośmiać, z siebie najbardziej. Bardzo indywidualny odbiór, ale w moich zainteresowaniach ciałem i wielozmysłowością ważne doświadczenie. W każdym razie siedziałam prawie godzinę i oglądałam filmy z zarejestrowanych performance'ów i myślałam. Doszłam do kolejnego pytania w swoich badaniach: czy ciało mnie chroni, czy odsłania?https://www.facebook.com/events/516778429045044/



Wystawa "Knaf's Not Dead", wernisaż 30 stycznia o godz. 19:30, kurator Cezary Pieczyński, współpraca Galeria Piekary do 8 marca 2020 roku. Nie byłam jeszcze, chętnie pójdę, jak uda mi się wydostać spod sterty książek i wydarzeń bieżących.

https://www.facebook.com/events/480672019511939/?event_time_id=480672022845272



Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku


Wystawa w auli ASP "Trio: Gdańsk, Łódź, Ostrava. Wernisaż 19 lutego 2020 roku o godz. 18:00, wystawa potrwa do 4 marca 2020 roku.

Ze strony wydarzenia: "TRIO to idea Akademii. TRIO to różnorodność. TRIO to konfrontacja.
Jak wyglądają pracownie rysunku i malarstwa w naszych Akademiach?
Co nas łączy, a co dzieli?
Prezentujemy prace artystów-pedagogów, których pracownie są propozycjami dla studentów-przyszłych artystów. W 2019 roku zrealizowaliśmy dwie odsłony TRIO i zaprezentowaliśmy środowiska z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Wrocławia, Poznania i Katowic. Do prezentacji 19 lutego 2020 roku zaprosiliśmy:
prof. Dorotę Sak, prof. Marka Saka oraz doktorantkę Aleksandrę Ignasiak z ASP w Łodzi
prof. Zbynka Janaczka, dra hab. Marka Sibińskiego oraz dr Andreę Uvacikovą z Uniwersytetu z Ostrawy z Fakultetu Sztuk Pięknych (Czechy).
Gospodarzem projektu jest Pracownia PRiM z ASP w Gdańsku z prof. Zbigniewem Gorlakiem, Edytą Kowalewską i Michałem Wirtelem.
TRIO to święto rysunku i malarstwa, działań multimedialnych, to sztuka bez granic czasu i miejsca". Być może zdążę sama zobaczyć i wówczas trochę moimi słowami.



Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki


Galeria Punkt, ul Chlebnicka 2


Wystawa Marka Wrzesińskiego "Linia. Kolor. Dźwięk", wernisaż w piątek 21 lutego o godz. 17:00.

Obrazy są otwartym cyklem kontynuującym projekt Kontemplacje / Malarstwo. Martwa natura jako główny motyw dialogu między pojęciami podmiotu i przestrzeni, geometrii i metafizyki, czy koloru i materii. Tytułowe kontemplacje to artysty malarskie koncepty / poliptyki służące dialogowi z innymi twórcami. Dodatkowo podczas wernisażu wydarzenie muzyczne:



Gośćmi specjalnymi wernisażu będą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki: Karolina Sołomin – sopran oraz Krzysztof Szczęsny – klarnet, instrumenty elektroniczne. Szczęsny w towarzystwie sopranu Karoliny Sołomin zagra autorską kompozycję poliptyków dźwiękowych zainspirowaną obrazami z cyklu Kontemplacje. 

prof. Marek Wrzesiński pełni obowiązki Kierownika II Pracowni Malarstwa i Rysunku w Katedrze Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP.


WL4 Mleczny Piotr



Wystawa zbiorowa "Wiatr od Bałtyku", wernisaż w sobotę, 22 lutego o godz. 19:00, wystawa potrwa do 29 lutego, zwiedzanie po uprzednim umówieniu telefonicznym: 607 973 738

Uczestnicy wystawy:

Marek Arcimowicz

Roman Gajewski

Zbigniew Gorlak

Przemysław Garczyński

Zbigniew Kosmala

Tomasz Kucharski

Przemysław Łopaciński

Marek Model

Janina Rudnicka

Tomasz Sikora

Michał Wirtel

Artur Wyszecki

Jacek Zdybel 

O wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/273092563657121/

Oliwski Ratusz Kultury w Gdańsku-Oliwie, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25



Wystawa prac Ewy Czerwińskiej-Romanowskiej "Antropolis" do 24 lutego 2020 roku.  Wystawa jest refleksją na temat problemów mieszkańców dużych miast. Wystawa w sali koncertowej ratusza, tkanka miejska przefiltrowana nie tylko przez wrażliwość artystki, ale też przez użyte media.

Autorka o swoich pracach:

"Cykl prac Antropolis, to rozważania na temat dylematów mieszkańców metropolii, konfrontujących się ze złożonością współczesnej rzeczywistości, nieustannie definiujących i redefiniujących swą tożsamość, coraz częściej bezradnych i bezbronnych wobec własnego tworu. Procesy zachodzące we współczesnej kulturze rozciągają przestrzeń komunikacji, a zagadnienie granic wolności zdaje się być wciąż nierozwiązywalne. W chaosie i hałasie wielkich miast, w nieustannym dialogu z szumem świata przekształcają się płaszczyzny obserwacji, pomnaża się potęga konsumpcji, imitacji oraz iluzji. Świat wirtualny przynosi nowe postrzeganie zjawisk i własnego indywidualnego bytu, kształtuje wcześniej nieznane pojęcia i nowe wzorce. Nawarstwianie się myśli oraz przenikanie się wielorakich działań w przestrzeni i czasie tworzy dla pokoleń nową wartość. Zmienność idei i natury miast powoduje, że kształt ich nigdy nie daje się ująć ostatecznie".

https://www.facebook.com/events/814337262371349/



Wystawa ceramiki Katarzyny Wolskiej do 15 marca 2020 roku. 

Byłam na wernisażu, rozmawiałam z artystką i napisałam recenzję, link poniżej.

Dzieła są wysmakowane, wykonane z dbałością o szczegóły, ale rzeźby postaci nie mają kanonicznej doskonałości. Wszystkie artefakty z ceramiki zdają się być wykonane dla przyjemności patrzącego: suknia z czerwonych kwiatów w swojej obfitości, witrażowe skrzydła ważki lub motyla, smukłe nogi i szyje o estetyce medialnej. Kiedy jednak podchodzi się bliżej, albo wchodzi się głębiej w siebie, okazuje się, że kwiaty ściskają ciało i duszą je, skrzydła ze swoją monochromatycznością to skrzydła ćmy, a smukłe nogi unoszą się w stanie nieważkości i nie są w stanie przenieść mnie z miejsca na miejsce. (fragment z mojej recenzji)

https://galeriawarzywniak.pl/index.php?s=wydarzenie&idw=693


Wystawa malarstwa Pawła Wyborskiego, wernisaż 7 lutego o godz. 19:00, wystawa do 15 marca 2020 roku. 


Fragment z mojej recenzji i link do całości:

Ikona jest tu pretekstem do malowania, a obrazy są „o ikonach”, są poszukiwaniem materii ikony, tego, co buduje jej istnienie. Twórczość Wyborskiego nie jest zatem malowaniem ikon, ale minimalizowaniem formy przedstawienia z jednoczesnym badaniem możliwości materiału twórczego, co uruchamia kolejne wektory myślenia o ikonach. Wyborski eksperymentuje z materią i mediami w granicach sobie narzucanych, a właściwie ograniczeniach, które sobie stawia. 

https://galeriawarzywniak.pl/index.php?s=wydarzenie&idw=692

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/471641447059152/?event_time_id=471641497059147


Wystawa fotografii Michała Prykaszczyka, wernisaż 7 lutego o godz. 19:00, to pierwsza wystawa zdjęć artysty, wszystkie zostały zrobione w oliwskich lasach. Wystawa potrwa do 10 marca.


https://www.facebook.com/events/469749133971478/?event_time_id=469749177304807

Wystawa WSZECHŚWIAT KOLORU w Oliwskim Ratuszu Kultury - Galerii Sztuki Nowy Warzywniak, wernisaż 27 lutego 2020 roku o godz. 19:00. To ogólnopolski projekt zrealizowany przez artystów i organizacje działające na polu kultury (Wspólnota Gdańska, Power of Art, Eviva l'Arte, Fundacja Na Rzecz Kultury i Integracji Pozytywy). Wydaje się, że kolor będzie punktem stycznym tego wydarzenia, ale przekonam się podczas wernisażu, na który i Was zapraszam. Organizatorzy piszą, że wystawa kładzie nacisk na indywidualność każdego artysty, ale pokazuje także relacje różnych twórczych koncepcji i form wizualnych. Artyści: Edyta Dzierż - Warszawa, Sylwia Kalinowska - Biała Podlaska, Katarzyna Karczmarzyk Zoya - Gdańsk, Anna Kossakowska - Warszawa, Jola Michalak - Lublin, Magdalena Podolska - Szczecin, Marko Veljic - Serbia, Mag Woźniak Art - Warszawa, Adam Wyżlic | Portrety - Olsztyn, Katarzyna Zawierucha - Kraków.
Organizatorzy Projektu: Power of Art i Eviva l’Arte /Edyta Dzierż, Anna Kossakowska i Magdalena Woźniak/
Współorganizatorzy Projektu: Fundacja Na Rzecz Kultury i Integracji "POZYTYWY", Galeria/Fundacja Metamorfozy, Stara Rzeźnia.
Patronat medialny: Art Imperium, Klub Integracji Europejskiej, Przedsiębiorcyeu, Warszawa za darmo - waw4free
Po Gdańsku wystawa pojawi się w kilku miastach, ale już wzbogacona o prace kolejnych artystów: Waldemar Borowski - Warszawa (malarstwo), Krzysztof Kopeć - Katowice (malarstwo), Magdalena Limbach - Warszawa (malarstwo), Izabella Rewcio - Szczecin (rysunek/grafika) - rotacyjnie.

Szczecin - Galeria Stara Rzeźnia - 12.03-4.04.2020
Warszawa - Galeria Metamorfozy - 10.04-3.05.2020
Kielce - DK Zameczek - 16.10 - 15.11.2020
Centrum Sztuki Kartonovnia - termin - planowany na zakończenie I edycji projektu 2020/2021
Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/PowerofArt/




Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej w Oliwie


Galerie muzeum wypełniają nowe nabytki sztuki współczesnej. Byłam już dwa razy i wstyd, że jeszcze Wam nic nie napisałam. Ale napiszę, bo kilka dzieł porusza do kości, do nerwów, niektóre rozbawiają, by po chwili kazać westchnąć. Podam tylko kilka haseł, bo godzina późna: Sąd Ostateczny, korona cierniowa, za dużo koni, jestem z Gdańska, będę jadł twój umysł, cykl reprodukcje, drzwi bez imienia, posłowie. Jeśli ktoś chce się ze mną wybrać, posłuchać, o czym dla mnie jest "Nowe spojrzenie" w muzeum, zapraszam.


Edit: kolejny tydzień minął, a ja znowu nic nie napisałam. Usprawiedliwiam się, po drodze były dwie wystawy w Łodzi i jedna w Gdańsku, wciąż siedzę zagrzebana w notatkach. Ale mam pomysł na pójście z kimś do Pałacu Opatów, inne słowa i inne spojrzenie, kto pierwszy chętny?


Galeria Sztuka Wyboru we Wrzeszczu, ul. Słowackiego 19




Wystawa Marka Rogali "Kulturalne Kwadraty", wernisaż 21 lutego 2020 roku o godz. 19:30. Sam artysta mówi, że wystawa jest rodzajem eksperymentu o codziennym tworzeniu kwadratów o kulturalnym życiu Trójmiasta. SKM czyli Szybka Kultura Miejska. Codzienność i różne media ją przedstawiające. Jestem ciekawa i idę jutro, a Wy?

https://www.facebook.com/events/269035670739506/



Klub ŻAK Gdańsk Strzyża, ul. Grunwaldzka 195



Wystawa prac Magdaleny Peli "Żeby coś usłyszeć trzeba samemu zamilknąć" do 1 marca 2020 roku. Inspiracją artystki stał się cytat z książki Jolanty Brach-Czainy "Szczeliny istnienia":

„Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach”.

Opowiem swoimi słowami o wystawie po dzisiejszym wernisażu o godz. 19:00



Byłam na wernisażu, ciekawie słuchało się Magdy i jej opowieści o pracy artystki z fragmentami wspomnień ze studiów, na przykład dotyczącymi dużej płachty z pozszywanych szablonów. To praca, która we fragmentach była gromadzona przez lata i Magda, wspólnie z kuratorką, Agatą wpadły na pomysł, by wykorzystać te kawałki, pozszywać je, połączyć i zaprezentować na obecnej wystawie. Najmocniejsze w wymowie dzieło, to tondo wyhaftowane przez artystkę w zdania - bliznowce, słowa, które zraniły osoby z jej otoczenia i które są nadal noszone w ich głowach, sercach, ciągle bolą, nie chcą się zagoić. Warto się przyjrzeć temu pozornie niespójnemu ciągowi znaków i zdań, wyczytać słowa, które wciąż niszczą codzienność innych. Artystka wyhaftowała je na płótnie w następujących po sobie wersach, miesiącami z nimi była, wbijała igłę, raniła palce. Na koniec całość pokryła warstwą farby - warstwą utrwalającą. To praca o pamięci. To jest dobra, doskonała sztuka z pogranicza antropologii kultury, psychologii i historii.



Muzeum Morskie Gdańsk, Ołowianka 1


Wystawa "Dwa światy" fundacji "Sprawni Inaczej", do 31 marca 2020 roku. Jak tworzą niepełnosprawni i jak działa ich wyobraźnia? Tytuł "Dwa światy" można interpretować dowolnie, jak zachęca do tego kuratorka wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek.


https://www.facebook.com/events/462700784379216/?event_time_id=479969115985716

Komentarze

Popularne posty