Dziedzictwo kulturowe a żart Damiena Hirsta

Dwa muzea w Wenecji stały się miejscem niesamowitej wystawy ponad 200 obiektów pochodzących z wraku statku Apistos podniesionego z dna morskiego. Punta della Dogana oraz Palazzo Grazzi to muzea, w których można podziwiać wystawę, nad którą Damien Hirst pracował dziesięć lat. Mamy więc gigantyczne posągi i popiersia, posąg Laookona inkrustowany koralem, Andromedę przykutą do skały z atakującym ją gigantycznym rekinem (nawiązanie do współczesnego filmu?), greckie tarcze, starożytne artefakty, antycznych bohaterów, zwierzęta, mityczne postacie, boginię Kali (?), hydry, czaszkę jednorożca, fragmenty zbroi i broń. To wszystko zagubiło się w odmętach historii, a teraz zostało podniesione do rangi eksponatów muzealnych przez artystę. Ale mamy też postacie współczesnej popkultury, bohaterów kreskówek Disneya pokrytych muszlami i koralowcami. Mnóstwo złota, koralowców, jadeitu, lapis lazuli i innych kosztownych materiałów. Rzeźby gigantyczne i miniaturowe, fotorelacja z "wydobycia skarbów" z dna morskiego. To wszystko jednak iluzja. Żart Damiena Hirsta, który tak widzi fałszywe dziedzictwo na fałszywe czasy, kontynuacja pewnych wydarzeń w świecie kultury według artysty. Celem było chyba obnażenie fałszu przekazywanych nam od dziesięcioleci wiadomości dotyczących naszego kulturowego dziedzictwa. W niemal każdym muzeum znajduje się kopia jakiegoś dzieła, albo eksponat, który został "wyprodukowany" na potrzeby wywołania sensacji. I w wielu miejscach mamy do czynienia z fałszywymi informacjami jak tablice upamiętniające, czy nawet słynne niebieskie medaliony z autentyczną pieczęcią informujące, że w danym miejscu mieszkali Charles Dickens, czy Horace Walpole. W muzeum Horniman w południowym Londynie znajduje się... syrena. To groteskowo powykręcane ciało ryby z głową człowieka. Historia jest pełna takich "odkryć". W 1912 roku ogłoszono odnalezienie brakującego ogniwa pomiędzy człowiekiem i małpą. Odkrycia dokonali brytyjski archeolog amator i geolog z Brutish Museum. Czterdzieści lat później ujawniono ich oszustwo - sprawnie połączyli części czaszki człowieka ze szczęką orangutana. Patrząc na zdjęcia z wystawy prezentowane w sieci (nie załączam, ale zachęcam do wyszukania), myślę, że obiekty wykonano z wielką starannością i mogą szokować swoim nawiązaniem do starożytności i do świata sztuki w ogóle. Tarcza Achillesa z głową Meduzy nawiązuje do dzieła Carravaggia, posągi różnych bóstw i władców starożytnego świata, nawiązania do kultury egipskiej, azjatyckiej, azteckiej, greckiej. Dla wnikliwych obserwatorów (to już z relacji "The Guardian") po krótkim czasie zaczynają być dostrzegalne plakietki made in China, figurki transformersów opanowane przez koralowce, czy tabliczka Sea Worlds na "starożytnym" mieczu.
W artykule z Art Newspaper (link poniżej) autor pisze, że Hirst tak naprawdę nie chce nas oszukać, ale jedynie ujawnić fakt, że każdy może stworzyć własną "historię", pod warunkiem, że nie narusza czyjegoś prawa własności. Czy Hirst rzeczywiście gra, czy zmusza do dyskusji? Nie wiem, co myśleć o tym działaniu, bo nie bardzo mnie przekonuje tego typu wystawa.
Każde z ponad 200 wystawionych dzieł można zakupić za niemałe pieniądze (po zakończeniu wystawy). To nie dziedzictwo kulturowe, ale dziedzictwo ekstremalne. Ze świata paleo - ironicznego, wyolbrzymionego, z fałszywych informacji, kolorowego Instagramu, reality shows i gier komputerowych. Wystawa Hirsta to jakiś świat post - prawdy. Dziwne dzieło i doprawdy nie wiem, czy post - prawda jest dla mnie prawdziwa. Hirst, którego dzieła sprzedają się za ogromne pieniądze ironicznie potraktował rynek zakupu dzieł sztuki. Nie krytykuję, nie czuję się na siłach, zwyczajnie nie mam zdania. Może uda mi się pojechać i zobaczyć na własne oczy, może jest jakaś ścieżka zwiedzania, która rozjaśnia odmęty myślowe, to napiszę więcej, może zrozumiem. A może ktoś mi wyjaśni, o co chodzi?

Wystawa w Wenecji 09.04 - 03.12.2017

Na podstawie artykułów i filmów:
http://theartnewspaper.com/comment/comment/fake-heritage-for-the-fake-news-era-/
https://www.youtube.com/watch?v=ls3udkIktMg
https://www.youtube.com/watch?v=iyXFX1-8FKE


Komentarze

Popularne posty