Pogrzeb Michała Anioła
Michał Anioł niemal do samej śmierci pracował na Pietą Rondanini. Mieszkał ze swoim sługą, Francesco Armadori, zwanym Urbino w skromnym domu Macela de'Corvi (dzisiaj znajduje się tam pomnik Wiktora Emmanuela II). W ostatnich latach życia był wspierany przez Tommasa di Cavallieri (młodego rzymskiego arystokratę) oraz Daniele da Volterrę, młodego artystę. Michał Anioł zmarł w lutym 1564 roku w Rzymie, ale dzięki staraniom jego bratanka, Lionarda i Kosmy I Medyceusza, ciało zostało potajemnie sprowadzone do Florencji i ponownie pochowane. Pierwszy pogrzeb odbył się dzień po sprowadzeniu ciała, 12 marca 1564 roku, w bazylice Santa Croce. Ale oficjalne uroczystości pogrzebowe wymagały większych przygotowań. I tak, prawie pięćset lat temu, 14 lipca Florencja żegnała jednego ze swoich mistrzów.
Organizację pogrzebu powierzono nowo powstałej szkole - Accademia delle Arti del Disegno (założona w styczniu 1564 r.), a właściwie kilku związanym z nią artystom. Byli to Giorgio Vasari i Agnolo Bronzino oraz Benvenuto Cellini i Bartolomeo Ammannati. Ceremonia odbyła się w bazylice San Lorenzo, co było prawdopodobnie bardziej dopasowane do statusu społecznego rodziny Medyceuszy, niż do samego Michała Anioła. Benedetto Varchi napisał mowę pogrzebową na kilkadziesiąt stron (została odczytana), a do katafalku z trumną prowadziły wysokie schody.
foto: https://www.storiadifirenze.org/?temadelmese=luglio-1564-solenni-esequie-a-michelangelo-buonarroti |
Cała bazylika została udekorowana czarnymi zasłonami i stołami malowanymi w sceny z życia artysty. W głównej nawie umieszczono cztery posągi symbolizujące: obraz, rzeźbę, architekturę i poezję. W centralnym miejscu nawy ustawiono jeszcze rzeźbę - alegorię Sławy.
Oczywiście, jak to na pogrzebach, nie obyło się bez kłótni. Vasari i Cellini poróżnili się o umiejscowienie alegorii Rzeźby. Cellini - rzeźbiarz był oburzony tym, że posąg umieszczono po lewej stronie, jako dziedzinę mniej ważną od malarstwa. Pozornie błahy powód spowodował, że Cellini opuścił szanowną komisję pogrzebową, a Vasari opisał go później w swoich Żywotach jako artystę niemal drugorzędnego.
Michał Anioł jest pochowany w bazylice Santa Croce, a jego nagrobek zaprojektował Giorgio Vasari.
foto: By Rico Heil - private photo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60551 |
Komentarze
Prześlij komentarz