Czy we florenckim hotelu mieszka duch?


La Torre della Pagliazza to jeden z najstarszych florenckich budynków. Znajduje się na Piazza Sant'Elisabetta i ma charakterystyczny okrągły kształt. Ciekawostką jest jednak legenda związana z duchem mieszkającym w wieży, wymyślona, być może (moja hipoteza) na początku XX wieku przez właścicieli mieszczącego się tam wówczas hotelu. 


Widok na wieżę, sierpień 2018

Historia budowy wieży przypada na okres między szóstym a siódmym wiekiem (chociaż istnieją też hipotezy o jej istnieniu podczas najazdu Longobardów w 570 roku n.e.), jednak budowla została wzniesiona na dawnych fundamentach rzymskich. Potwierdzenie historii sięgającej I wieku n.e. uzyskano podczas badań w latach 80-tych ubiegłego wieku. Prace wykopaliskowe i renowacyjne prowadzone przez architekta, Italo Gamberiniego w latach 1983-1988 ujawniły dawne łaźnie rzymskie z oryginalną ceglaną podłogą i fragmentami murów. Okrągły kształt fundamentów wieży wyznaczał prawdopodobnie basen termalny. Wszystkie zachowane średniowieczne budowle florenckie tego typu były budowane na planie kwadratu. Fundamenty rzymskich łaźni nie są jedynymi znalezionymi dotąd murami rzymskimi w tej części miasta. Wiemy o podobnych termach, które odkryto przy obecnej Via delle Terme, które były prawdopodobnie głównymi termami miejskimi. W miejscu obecnej wieży znajdowały się być może termy prywatne korzystające z tego samego akweduktu Capaccio. 


Pozostałości term rzymskich odsłonięte podczas prac renowacyjnych

Niektórzy badacze uważają, że wieża stanowiła część murów miejskich w czasach najazdu Gotów, Bizantyjczyków i najazdu Longobardów w 570 roku n.e.
Po tym czasie długo brak wzmianek o przeznaczeniu wieży, a kolejne dokumenty pochodzą z 1268 roku, kiedy budowla służyła jako więzienie. W 1285 roku przeznaczono ją na więzienie dla kobiet, a jej obecna nazwa pochodzi od słomianych łóżek, których używano dla więźniarek (wł. paglia - słoma)
Legenda o duchu z wieży pochodzi z czasów, gdy więźniarki z powodu trudnych warunków umierały w swoich celach. Podobno raz w roku, w rocznicę śmierci kobiety, jej duch błąka się po wieży, a ludzie tam przebywający mówią o lekkich podmuchach powietrza. Inne źródło podaje informację o kilku duchach zmarłych więźniów błąkających się po wieży w noc Wszystkich Świętych.

Następnie, w XII i XIII wieku wieży używano jako dzwonnicy kościoła San Michele alle Trombe. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1141 roku i mówią o potrzebie renowacji budynku jako miejsca istotnego dla pobliskiego kościoła św. Ambrożego. Wcześniejsze wzmianki z 1090 roku mówią o "San Michele" będącym w posiadaniu kościoła Sant'Ambrogio. 


Rysunek z Codice rustici (Marco di Bartolomeo Rustici), ok. 1425-1450, zbiory Seminario Arcivescovile, Florencja

W XII i XIII wieku kościół wraz z dzwonnicą znajdował się na liście 36 świątyń miejskich, początkowo nazywany San Michele Arcangelo in Palchetto (wł. na półce, może dlatego, że wzniesiony nad ziemią, na dawnych fundamentach lub nad publiczną loggią lub sceną), później przemianowany na delle Trombe (wł. trąbka, bo w w tej parafii mieszkali trębacze gminy).


W 1517 roku zmieniono wezwanie na Santa Maria della Visitazione, a następnie na św. Elżbiety, matki  Jana Chrzciciela, patrona miasta. Kościół przestał pełnić swoją religijną funkcję w 1785 roku, a o jego historii przypomina chrzcielnica i kilka religijnych obrazów. Także odkryte podczas wykopalisk elementy ceramiczne, pochodzące z XVI i XVII wieku, znajdujące się obecnie w małym muzeum, które można zwiedzać na życzenie. 


Fundamenty rzymskie odsłonięte podczas prac renowacyjnych

Ceramika z Montelupo, XVII wiek

Ceramika z herbem Medyceuszy, XVII wiek

Od 1785 roku budowla była wykorzystywana jako mieszkanie prywatne, sklepy i magazyny, a w XIX wieku otoczono ją murem i postawiono wokół kolejne budynki. Od 1900 roku znajdował się tam hotel o nazwie del Giglio, a w 1967 roku przejęło go INA (Instituto Nazionale delle Asicurazioni) przywracając mu dawny blask poprzez odsłonięcie wieży zabudowanej wcześniej przez hotel.


Zabudowana hotelem wieża, widok przed pracami prowadzonymi przez Italo Gamberiniego

Obecnie w wieży i budynku obok znajduje się hotel Brunelleschi, a jeden z najpiękniejszych apartamentów na samej górze ma widok na całą Florencję.
Widok na wieżę z Piazza Sant'Elisabetta


Jacopo Cioni, dziękuję bardzo za szczegółowe informacje dotyczące historii wieży. 
Jacopo Cioni, grazie mille per le informazioni dettagliate sulla storia della torre. 
http://www.florencecity.it/torre-della-pagliazza-fra-carcerati-fantasmi/#comment-1195

Facebook - zapraszam do polubienia

Komentarze

Popularne posty